Menu

Yaşlılık Belirtisi Güneş Lekelerinden Kurtulun


Yaşlı teyze ve amcaların el ve yüzlerinde sıkça görmeye alışık olduğumuz güneş lekeleri, modern yaşamın yan etkileri yüzünden gençlerde de görülmeye başladı. Lentigo olarak da bilinen bu kahverengi lekeler, kozmetik olarak gerçekten rahatsız edici bir görünüme sahip. Çoğu zaman güneş ışınlarının ultraviyole etkisinden dolayı ortaya çıkıyorlar, ama dikkatli olmalısınız, çünkü bu lekeler bazen de ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor.

Güneş lekelerinin oluşmasını engellemek ve onlardan kurtulmak için bazı başarılı yöntemler var. Sayamayacağımız kadar çok maske, krem çeşidi bulunmakla birlikte estetik müdahale imkânı da mevcut. Fakat savunmaya geçmeden önce atmanız gereken ilk adım bunların neden oluştuğunu anlamak. Böylece ileride yenilerinin çıkmasını engellemiş olacaksınız.

Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur?

Güneş lekeleri, yanlış beslenme, stres, alkol-sigara kullanımı ve özellikle de yaz aylarında bronzlaşmak uğruna aşırı güneşlenmek gibi nedenlerden dolayı oluşur. Genel olarak halk arasında yaşlılık lekeleri olarak anılsalar da aslında cildin yıllar içinde incelerek güneş ışınlarına daha açık hale gelmesi ile oluşurlar.

Güneş lekesi oluşma sebepleri:

  • Aşırı güneş ışığına maruz kalma
  • Doğum kontrol hapları
  • Sigara ve alkol alışkanlığı
  • Karaciğer hastalıkları
  • Stres

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

İlk yapmanız gereken hem yazın hem de kışın güneşten korunmak. Şapka, gözlük, nemlendiriciler ve yüksek koruma faktörlü güneş kremleri sadece bir başlangıç. Gerçekten bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız yalnızca eczanelerde satılan özel kremleri kullanmalısınız. Cildinizi nemli tutmalı ve aşırı sıcaktan kaçınmalısınız. Kışın en kapalı havalarda bile koruyucu kremlerinizi mutlaka sürmelisiniz. Güneş teninize sadece yaz aylarında değil kışın da zarar verebilir.

Lekeleri yok etmek için önerilen birçok doğal cilt maskesi var. Bunları kullanmadan önce derinizin alerjik reaksiyon göstermeyeceğinden emin olmalısınız. Bu yüzden içeriklerine çok dikkat etmeli ve bir dermatoloğa danışmalısınız. Aksi takdirde lekeleri yok etmeye çalışırken cildinize zarar verebilirsiniz.

Doğal tedavilerin yanında cilt soyma (peeling) ve lazerle müdahale seçenekleri de vardır. Bu gibi yöntemlerde amaç, cilt üzerinde ince yaralar oluşturarak cildin kendisini yenilemeye zorlamasıdır. Lazer tedavisi oldukça başarılıdır ama yaz aylarında uygulanmaz.

Piyasada bir çok leke giderici ürün bulunuyor, bunların bazıları gerçekten etkili ve iyi yorumlara sahip. Fakat yine de en önemli tedbir bu lekelerin oluşmasını engellemek.