Menu

Uzmanlar Ağız Bakımı için Uyarıyor


Ağız bakımı, gün içinde en az iki defa yapılması gerekli olan bir işlemdir. Yeterince iyi bakılmayan diş ve diş etleri, sonraki dönemde tedavisi daha zor problemler yaratabilmektedir. Sağlıklı bir ağza sahip olabilmek için, ağız bakım işlemlerinin aksatılmaması gereklidir. Peki doğru ağız bakımı nasıl olmalı?

Ağız Bakım İşlemleri Nelerdir?

Gün içinde iki defa ağız temizliğinin yapılması gerekli bir işlemdir. Ağız bakım işlemlerinde kullanılan malzemeler; diş macunu, ağız çalkalama suyu, diş fırçası, diş ipi, ağız duşu ve arayüz diş fırçasıdır. Eksiksiz bir ağız bakımı için tüm bu malzemelerin kullanılması gereklidir.

Büyüme çağında, ağız bakımının önemi artmaktadır. Bebeklikten itibaren ağız bakımına önem verilmesi gereklidir. Bebeklikten itibaren uygulanan doğru ağız bakımı, çocuklarda süt dişlerinin yerine çıkan kalıcı dişlerin daha sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle düzenli ağız bakımı, küçük yaşlardan itibaren önem verilmesi gereken bir konudur.

Ağız Bakım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ağız bakım işlemlerinin günlük bir rutin olarak yapılması, ağız sağlığı açısından son derece önemlidir. En temel ağız bakım işlemini gerçekleştirmek için, gün içinde dişlerin en az 2 kez fırçalanması önerilmektedir. Sabah güne başlarken ve yatmadan önce fırçalanan dişler, uğradığı pek çok olumsuz etkiden korunuyor demektir. Yemek artıklarının temizlenmesi için de her yemekten sonra dişlerin fırçalanıyor olması gereklidir.

Diş fırçası tercihi yaparken, fırça kıllarının yumuşak uçlu olmasına özen gösterilmelidir. Sert kıllara sahip diş fırçaları, çoğu zaman diş etlerinin zedelenmesine, hatta diş eti yaralarına dahi neden olabilmektedir. Kullanılan diş fırçası klasik olabileceği gibi, elektrikli veya şarjlı olarak da tercih edilebilir. Manuel diş fırçalarından ziyade elektrikli olan diş fırçaları, daha detaylı bir temizlik imkanı sağlamaktadır. Dişler fırçalanmadan önce, diş fırçasına sadece mercimek büyüklüğünde diş macunu sıkılması yeterli olacaktır.

Ağız Temizliğinde Diş İpi Kullanımının Önemi

Doğru ağız bakım işlemlerinde diş ipi olmazsa olmaz unsurlar arasında yer alır. Diş fırçasının temizleyemediği noktalarda diş ipleri yardımcı olur. Aynı zamanda diş ipleri, dişlerde meydana gelen plak oluşum riskinin de en aza indirgenmesinde yardımcı bir etmen olarak görev yapar.