Menu

Türkiye’de Modayı Belirleyen Kadın Oyuncular


Türkiye televizyonlarında büyük seyirci kitlelerine ulaşmayı başarmış, sevilen dizilerde yer almış ve adından sıkça söz ettirmiş olan etkileyici kadın karakterler, hayatın diğer alanlarında da hemcinslerine örnek olmaya devam ediyor. Oynadıkları dizilerin ve filmlerin dışında, devam ettirdikleri sosyal hayatlarında da tercih ettikleri kıyafetler, katıldıkları gala ve özel gösterimlerde kullandıkları aksesuarlar ve giydikleri özel elbiseler adeta Türkiye’de moda dünyasına yön verir nitelikte bir etki yaratıyor. TV dizileriyle ve genel olarak sinema sektörüyle tanınan bu kadınların yarattıkları tarzları ve insanlar üzerindeki etkilerini sizler için araştırdık.

Serenay Sarıkaya

Birkaç yıldır ünlü bir kot markasıyla çalışan Serenay Sarıkaya, birçok dizide ve film de yer almış olmasına rağmen Med Cezir dizisindeki Mira karakteriyle ünlü olmuştur. Serenay Sarıkaya, sarışınlığını kapatmayan tarzda bir yüz makyajı tercih eder. Dudakları nispeten daha soluk olduğu için nar çiçeği renginde rujlar kullanır. Özellikle göz makyajında gölgelendirme tekniğini sıklıkla kullanan Serenay, birçok genç kız için hala ikon konumundadır. Fi ve Çi dizilerinden sonra daha sert, daha cesur ve daha ince çizgilere sahip kombinler kullanan Serenay, deri ceket ve deri tayt gibi kıyafetleri sıklıkla kullanır. Son yıllarda Türkiye’de kadın tekstilinde modaya en fazla yön veren insanlar arasında sayılabilir.

Elçin Sangu

Kurt Seyit ve Şura dizisiyle dikkatleri üzerine çeken Elçin Sangu, ince fiziği ve günlük olarak tercih ettiği parlak kombinleriyle ayrı bir tarz yaratmıştır. Aslında, şehirli ve çalışan kadın modelinin moda tarzını yansıttığı söylenebilir. Genel olarak göz makyajını öne çıkarmayı sever. Uzun bacak boyunu kısa kesim botlar veya uzun çizmelerle vurgulamayı sever. Elçin Sangu, özellikle Kiralık Aşk dizisinden sonra genç kızların moda ikonu haline gelmiş, onun giydiği kıyafetlerin benzerlerini giyen kadınlar gözlemlenmiştir.

Hazar Ergüçlü

Hazar Ergüçlü, Med Cezir dizisiyle tanınmış olmasına rağmen son zamanlardaki popülerliğini Netflix’in ilk Türkçe dizisi olma niteliğini taşıyan Hakan/Protector dizisine borçludur. Bu dizide canlandırdığı karakterin son derece güçlü ve sert bir kadın olmasından dolayı, Hazar Ergüçlü genellikle siyah tonlarını kıyafetlerinde, bordo tonlarını da rujlarında kullanmıştır. Günlük yaşamında da kendine has aksesuarlar ve kıyafet stili ile oldukça beğeni toplayan Hazar Ergüçlü, son zamanların yükselen moda ikonudur.