Menu

Daha iyi saçlar için ne yapmak gerekir


Kadınlar için en önemli güzellik faktörü saçlardır. Herkes saçlarının çok iyi olmasını ister. Nihayetinde güzelliği ortaya çıkaran saçlar en özen gösterilmesi geren parçalarımızdır.

Saçlar için çok sayıda kozmetik ürünler vardır. Kremler, maskeler, serumlar. Peki, para saçmadan daha kolay yollarla sağlık ve güzel görünen saçlar için yapılacak basit şeyler yok mudur?

Hayat kurtaran basit saç tüyoları

Saç sağlığınız için basit birkaç konuya dikkat ettiğinizde saçlarınız daha güzel görünecektir. Daha sağlıklı ve parlak saçlar için öncelikle saçınızın türünü iyi bilmelisiniz. Kuru, yağlı, normal veya ince telli, kalın telli saçlar. Hangi tür saça sahip olduğunuzu bilin. Ve önerilerimizi buna göre ayırt edin.

Yapısına göre saçlarınızı nasıl şampuanlayacağınıza karar verin. Eğer kuru bir saç tipine ve kuru cilde sahipseniz saçınızı asla çok sıcak su ile yıkamayın. Sıcak su saçın içindeki nemi aldığı için saçı kurutur.

Şampuanlama aşamasında da şampuanı dipte kullanıp, durulanırken saç telleri arasından geçip temizlemesini sağlayın.

Eğer yağlı saçlara sahipseniz şampuan seçimi önemlidir. Ancak saç alışkanlık elde edebilen bir parçamızdır. Eğer yağlı diye her gün saçınızı yıkarsanız saçınız buna alışır ver sürekli yağlanır. Bundan dolayı en azından gün aşırı saçlarınızı yıkarsanız saçlarınız zamanla daha az yağlanmaya başlar.

Tüm saç tipleri için geçerli olan bir konuyu da bir daha belirtelim: Saçlarınızı ılık su ile yıkayın ve böylelikle saçlarınızın nemini korumuş olun.

Saçlarınızın ince ve kalın telli olması şampuanlama ve yıkama yönteminizi etkilemez ama özellikle krem kullanıyorsanız tercihlerinizi belirleyebilir.

Yağ oranı yüksek olan kremler kalın telli saçları inceltirken ince telli saçların da hacmini azaltabilir. Bundan dolayı ince telli saçlara sahipseniz yağlı saç kremleri kullanmak yerine, sprey saç kremlerini tercih edebilirsiniz.

Saçların baş düşmanı şekillendiricileri kullanmanın bir yolu yok mu?

Herkes basit ama etkili saç şekillendirici aletleri kullanmak ister. Ancak ısı ile şekil veren bu aletler saçların nemini azaltır ve zarar verir. Bunun için haftada bir iki günü geçmeyecek şekilde iyonlu aletler kullanmalı ve saç bakım yağları ile saçlar koruma altına alınmalı.