Menu

Selülit Nasıl ve Neden Oluşur?


Kadınların en önemli estetik sorunlarının başında selülit gelmektedir. Peki selülit nasıl ve neden ortaya çıkar?

Selülit Nedir?

Selülit, cilt altında yer alan yağ dokusunun dengesiz bir şekilde yağ depolaması sonucu, ciltte portakal kabuğu görüntüsüne benzer şekilde küçük çukurlar oluşmasına sebep olan, pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir estetik sağlık sorununa verilen isimdir.

Selülit Kimlerde Görülür

20 yaşın üstünde ve kilosu fazla olan kadınlarda daha fazla görülmektedir. Fakat normal, hatta zayıf sayılabilecek kilodaki kadınlarda ve genç kızlarda da selülit görülebilmektedir. Genellikle selülit kadınlarda görülen bir durum olsa da, nadiren de olsa erkeklerde de ortaya çıkmaktadır.

Selülitin Oluşum Mekanizması Nedir?

Derimizin vücudumuzu sarması ve cildimizin şeklini koruyabilmesi adına sağlam bir zemine bağlı olması gereklidir. Bu sağlam zemin kas dokusudur. Kas dokusu ile deri arasında, cildimize yumuşaklığını kazandıran bir de yağ dokusu yer alır. Hepimiz cildin en üst tabakasını cildin altında yer alan kas dokusuna bağlayan bir yağ dokusuna sahibiz. Bu yağ dokularının özellikleri ve kapasitesi vücudumuzun hangi bölgesinde bulunduğuna, ayrıca yaşam tarzına, ırklara, genetiğe ve cinsiyete göre de değişiklik göstermektedir.

Cilt altında bulunan yağ tabakasının kalınlaşarak bağ dokularının esneklik sınırlarını aşması ile selülit oluşumu başlamaktadır. Deri altında düzensiz biriken yağlar, çukurlu bir cilt görünümüne sebep olur. Selülit ayrıca kılcal damarlara baskı yaparak varis oluşumuna da yol açar. Selülit sadece estetik bir problem değil, daha ciddi problemlere de yol açabilecek bir sağlık sorunudur. Selülit oluşumunda, özellikle vücudun hormon ve dolaşım sistemlerindeki düzensizliklerin tetikleyici olduğu bilinmektedir.

Selülitin yoğunluğuna göre 3 farklı çeşidi vardır:

  • Cilt el ile sıkıştırıldığında belirgin hale gelen, yatarken veya ayakta belirsiz görünüme sahip olan selülit.
  • Cilt el ile sıkıştırıldığında ve ayakta iken belirgin hale gelen, ancak yatarken belirsiz olan selülit.
  • Her durumda belirgin görünümü bulunan selülit.

Selülit oluşumun başlıca nedenleri ise şunlardır:

  • Cilt altında yer alan yağ tabakalarının kalın olması
  • Bağ dokularının esneklik ve uzunluğunun yetersiz oluşu
  • Düşük egzersiz süresi ve hareketsiz yaşam tarzı
  • Dengesiz ve düzensiz beslenme
  • Hormonsal problemler
  • Genetik kaynaklı problemler