Menu

Şans Oyunları Oynamak Mantıklı mı?


Kabul edelim ya da etmeyelim, hepimiz şans oyunlarına (diğer tüm insanlar gibi) kısa yoldan zengin olacağımız hayali ile başlarız. Bu ister loto olsun, ister piyango olsun, isterse de bir başka çekiliş türevi şeyler olsun, hemen herkes aynı motivasyon ve hayal ile bu işe giriş yapar.

Ancak elbette ki bu noktada sizin gibi düşünen binlerce, hatta milyonlarca kişi olduğunun da hesaba katılması gerekir. Bu durum da, “acaba şans oyunları oynamak mantıklı mı?” sorusunu beraberinde getiren bir süreçtir.

Örneğin, yılbaşında yapılan büyük çekilişleri ele alalım. Ülkemizde bu tarz dönemlerde satılan bilet sayıları 10 milyonu geçer. Güncel ödülün ise 2018 yılı için konuşacak olursak 60 milyon TL olduğu bir ortamda, her ne kadar kazanma şansımız teoride oldukça az olsa da, yine de içimizden bir ses “ya bu sefer çıkarsa?” diye bizi yönlendirir ve o bileti her zaman alırız.

Bir bilete 60 TL ödeyerek alınacak olan bir piyango biletinin matematiksel orantı hesabı yapıldığında bize asıl dönüşü 6,1 TL’dir.

Tabii böyle bir şansın altına girmek yerine Ruby Fortune çevrimiçi kumarhanede şansımızı denemek daha mantıklı olabilir. Neden boşa para savurmak yerine kendimizi güvene alabildiğimiz bir şey denemeyelim?

Şans Oyunlarını İnsanlar Neden Oynar?

Her gün onlarca zorlu süreçten geçiyoruz ve gerek iş gerekse de özel hayatımızda hepimiz dönem dönem çeşitli streslerle baş etme ve onları göğüsleme zorunluluğu taşıyoruz. Hal böyle olunca piyangodan ya da bir başka şans oyunundan bir anda elimize geçecek yüklü miktardaki paranın hayalini kurmak kadar doğal bir şey olamaz.

Herkes zaten bu motivasyon ve mantıkla hareket ederek şans oyunlarına giriş yapar. Kazanma oranı çok düşük de olsa, her zaman kasa da kazansa, bu sefer o şanslı kişinin biz olacağına dair sahip olduğumuz umut, bu motivasyonu hep diri tutar.

“İnsanı yaşatan umuttur” tezinden yola çıkarsak, her ne kadar tüm olasılık ve bilimsel ifadeler aleyhimize olsa da, bunu hayal ederek ve umutlanarak bu tarz şans oyunları süreçlerinde sürekli olarak yer almak da insanın yapacağı çok normal bir davranıştır.