Menu

Sağlıklı Yaşam İçin Vazgeçilmemesi Gerekenler


Sağlıklı bir yaşam sürmek herkesin arzusudur. Kimse hastalıklarla boğuşmak istemez. Ya da vücudundan daha az performans almak insanı hayal kırıklığına uğratır. Yani, hiçbir hastalığınız olmamasına karşı birkaç yüz metre yürüyüp yorulmak kimin canını sıkmaz ki?

Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak vazgeçilmezlerimiz olmalı. Bu vazgeçilmezlerimiz de her insanın yapabileceği türden şeyler olmalı ki, sağlığın paraya muhtaç olmadığı anlaşılsın. Birçok insan sağlıklı yaşamı sadece beslenmeye bağlıyor ve organik gıdaların pahalılığından dem vuruyor. Ama insanların, sağlıklarını koruma konusunda vazgeçmemesi gereken bazı noktalar var ki, bunlar herkese katkı sunabilir. İşte onlar:

Doğru uyumak

Doğru uyumak çok önemlidir. Birçok insan için bu, uykunun uzunluğu ile ilgilidir. Ancak, burada bahsedeceğimiz konu, doğru saatlerde uyumak ve bundan olabildiğince taviz vermemek. İnsan için gelişim, mutluluk gibi hormonların salgılandığı 23.00-03.00 arasındaki uyku vazgeçilmez bir uykudur. Bu saatlerde gözünüz kapalı ve yatağınızda olmaktan vazgeçmeyin.

Hareketli olun

Durgun bir yaşam tarzı hem psikolojik hem de fiziksel olarak insanı yorar. Hareketli olmaktan, bir yere gitmekten, bir işi yapmaktan korkmayın. Hareketin içine spor da girmektedir. Ama sakın sporu para verdiğiniz yerlerde ağırlık kaldırmak olarak algılamayın. Hayır! Hemen dışarı çıkın ve ritimle yürümeye başlayın. Sporla beraber hareketli olmaktan asla vazgeçmeyin.

Dengeli beslenin

En klişe önerilerden biri dengeli beslenme olabilir. Haklısınız! Dengeli beslenmek için etler, balıklar, pahalı kuruyemişler olabilir. Benim size demek istediğim, tıka basa yemeyin, günün ilerleyen saatlerinde yemeyin, imkân ölçüsünde her türlü gıdayı almaya çalışın. Ölçülü olmaktan vazgeçmeyin.

Beyninizi tembelleştirmeyin

Sağlıklı yaşamanın başında gelen iki şeyden biri beyindir. Çünkü beyin vücudunuzu yöneten iki komutandan biridir. Beyniniz algılarınızı, algılarınız da yaşamınızı etkiler. Her zaman aktif kalan beyin enerji saçar. Kitap okumak, sanatsal faaliyetlerde bulunmak, sorular üzerine düşünmek, projeler üretmek gibi aktiviteler yapın. Asla ve asla canlı olduğunuz gerçeğinden vazgeçmeyin.

Kalbinizi koruyun

Kalp sizi yöneten ikinci yönetmen. Kalbinizin sağlığı ile ilgilenin, evet, ama her şeyden önce onun görünmeyen gücüyle ilgilenin. İyi şeyler hisseden bir kalbin arıza çıkarması pek mümkün değil. İyi hissetmekten vazgeçmeyin.