Menu

Sağlığınızı tehdit eden alışkanlıklar


Sağlık bir lüks ya da seçim değildir. Sağlık bedenimize ve ruhumuza verilmiş bir sözdür. Her insan kendi ruh ve beden sağlığını korumakla yükümlüdür. Bundan dolayı alışkanlık bahanesi ile sağlığımızı tehdit etmememiz gerekir.

Sağlıklı bir hayatın önündeki büyük engellerin başında alışkanlıklarımız gelir. Özellikle Türkiye’de sağlığımızı tehdit eden en büyük alışkanlık, sigara ve benzeri ürünlerdir. Sigaranın zararları saymakla bitmez. İçeriğindeki nikotin bağımlılık yaparken içeriğindeki dört binin üzerinde kanserojen ve zehirli madde ciğerlerimizi katranla doldurmaktadır. Zarar verdiği en temel organ olan ciğer zamanla siyahlaşmaya başlar. İçi çamurla dolmuş bir süngere dönüşen ciğerlerimiz daha sonra kendi fonksiyonunu gösterememeye başlar. Ciğerlerden sonra en çok zararı gören organlarımız kalp, mide ve ağızdır. Her birinde ayrı ayrı hastalıklar oluşturan sigara, zamanla cildimizi de yaşlandırır. Hem çirkin bir görünüm hem de sağlıksız bir vücudumuz olur. İşte vazgeçemediğimiz bir alışkanlık ve asla karşılığı olmayan bir sonuç.

Alkol sigaradan sonra en yaygın kötü alışkanlıktır. Alkolün alışkanlığı bazı durumlarda uyuşturucudan bile daha zararlı olabilmektedir. Alkolün kendisi bizatihi zararlıdır. İçeriğinde yer alan diğer maddelerden bahsetmeye gerek bile bırakmamaktadır.

Alkolün ilk ve en direkt etkisi beynedir. Alkol beyne zarar verir ve zamanla beyin kendi fonksiyonunu yitirir. Bu durum ise erken yaşlanma ve hafıza kaybına neden olabilir.

Zaman içinde alkol kullananların uyku sorunu olmaya başlar. Kişiler uyku uyumada ve sabahları uyanma da zorluk yaşarlar. Alkolün zarar verdiği ikinci adres kalptir. Kalp krizi riskini arttıran bu bağımlılık, aynı zamanda ritim bozukluğu da yaşatabilir. Damarlar küçülür hatta damar kireçlenmesi gibi çok zorlayıcı hastalıklar da başlayabilir.

Alkolün en kısa sürede ortaya çıkan belirtisi ise su kaybıdır. Su kaybı hafife alınacak bir sorun değildir. Su kaybı vücudun genel işleyişini bozar ve farklı hastalıkların ortaya çıkmasını tetikler.

Aşırı alkol kullanımı göz sağlığına zarar verebilir. Gözler bozulabilir hatta kör dahi olunabilir. Çünkü alkol ilk etapta damarları tahriş eder ve gözde görme kaybı yaşatır.

Alkolden dolayı ortaya çıkan birçok hastalık daha vardır. Bunların en bilinen ve en yaygın olanları mide hastalıkları, siroz, kısırlık, karaciğer hastalıkları ve kanser türleridir.