Menu

Şanslı mısınız?


İnsanlar olumsuzluklara her zaman daha çok meyillidir. Bardağın boş tarafı her zaman büyür gözümüzde. Çünkü olumsuzluğa daha açık yaşarız. Korkularımız bizi buna alıştırır. Peki, olumlu düşünme ya da şans o kadar uzağımızda mıdır?

Derler ki bir insana iki kez yıldırım düşmez. Aslında negatif bir betimleme gibi görünen bu cümle çok basit bir gerçekliği de ortaya koyar. Korkmaya gerek yok. Korkunun olmadığı yerde huzur vardır. Huzur da mutluluğun ikiz kardeşidir.

Mutluyken kendimizi şanslı hissederiz. Oradan bazılarımızın “ Şanslı olsak mutlu olurduk. ” deyişini duyuyor gibiyim. Hayır, şans ona inananlar için vardır. Kendini şanslı görenler için hayat büyük ikramiyeler getirir. Çünkü şanslı olduklarına inananların elde ettikleri şeyler üzerine de pozitif düşünmeye başlarlar. İşte küçük bir hikaye ile bunu anlatalım;

” Zamanın birinde bir kasabada meyve satan bir pazarcı varmış. Bu pazarcı meyvelerin asla seçilmesini istemezmiş. Sırayla ve düzenle dizdiği meyveleri, her gelene numaralanmış gibi verirmiş. Bir gün kasabaya yeni gelmiş biri, çok güzel görünen meyvelerden almaya niyetlenmiş ama seçmek de istemiş. Adam ise bunun olmayacağını anlatmaya çalışmış. Aralarında büyük bir tartışma yaşanmış. İkisi de inat etmiş. En sonunda satıcı müşterisine demiş ki: “Bir tarlada çıkan meyvelerin sağlam olduklarına inanılarak sandıklara konur. Kiminin içinde kurt vardır. Ama bu dışından belli olmaz. Kimi de daha az lezzetlidir. Bu daha anlaşılır olur. Ama ne onu toplayanın ne de bana satanın bu konuda bir gücü vardır. O kurtlar da sağlam ve lezzetli olan meyveler de birileri içindir. O kişiler gelir ve onlar için bu kadar emek verilmiş meyveler sahibini bulur.” Müşteri ise bu açıklama ile tatmin olmayıp itiraz edince satıcı son sözünü söyler: “Şans tercih edilmez ama çağrılabilir. Eğer iyi düşünürsen ya payına düşen güzel meyvelere sevinirsin ya da çürük meyveler için başkasının şansını düşünür diğerlerinin şansına gülersin”. ”

Hayat böyledir. Şans insanın nasibidir. Eğer payınıza güzel hediyeler gelecekse bunu hiçbir şey engelleyemez ama, şans başkasından yana ise ona gideceklere de kimse mani olamaz. En iyisi şanslı olduğumuz noktaları fark edip, bunların üzerine gitmek bizim adımıza daha yararlı olacaktır.