Menu

Şans Cesurlar İçindir


Şans herkesin hayatı boyunca sahip olmak istediği en güçlü şeylerden biridir. Şans bir nevi süper güç gibidir. Ama insan şanslı mı doğar, şans insanın iradesinde midir, herhalde binlerce yıldır insanların sordukları bir sorudur.

Şansı öncelikle doğru tanımlamak gerekir. Şans kelime anlamı ile “Rastlantıları düzenlediğine ve insanlara iyi veya kötü durumlar hazırladığına inanılan doğaüstü güç, kut, baht, talih, felek” demektir.

Şans mistik bir tabirdir. Elle tutulan, gözle görünen bir şey değilse bile varlığı inancımızla doğru orantılıdır. Şans için söylenebilecek bir şey var ki şans korkaklardan yana değildir. Şans mucize bekleyenler için de değildir. Şans irade ile gelen, pozitif olmasını becerebilenler içindir.

Düşünün ki işsiz kaldınız. Aylar geçti ve iş bulamıyorsunuz. Birileri durumunuzu sorduğunda her defasında “şansızım” diyorsunuz. İş bulmak ile şansı bir kefede değerlendirerek, zaten en başta hata yapıyorsunuz. İş bulmanız ile bağlantılı olan şeyler ihtiyaçlar, kabiliyetleriniz ve beklentileriniz gibi somut şeylerdir. Şansın ise bunlarla ilgisi yoktur.

İşsizliğiniz devam ederken karşınıza ilginizi çekmeyen bir fırsat geldiğini farz edelim. Bunu bir şans olarak görebilir misiniz? Yoksa ne talihsizlik ki yine olmayacak bir şey ile mi karşılaştınız. Hemen vaz mı geçtiniz ? Büyük ihtimalle evet. Oysa bu işi kabul etseniz ve size göre “şansınızın döndüğünü” düşünseniz ne olurdu ?

Hayat konfor alanlarından çıkmayı cesaret edenleri sever. Eğer o işi kabul etseydiniz hareket geçmiş olacaktınız. İtibar ve maddi kayıp korkularınızdan arınacaktınız. Etrafınıza saçtığınız pozitif enerji ile şansı kendinize çekecektiniz.

Cesur olup da korkularından vazgeçen insanlar, şansı kendi elleri ile oluştururlar. O zaman da iyi, kendini katlayarak gelir. Biz de bu insanlara uzaktan bakar, hep de ne şanslı olduğunu düşünürüz.

O şanslı insanlar korkularının üzerine giderler. Kaybetmek korkmazlar. Denemekten çekinmezler. Her zaman her şeyin eninde sonunda iyi olacağına inanırlar. Yolda başlarına gelecek engelleri sadece yol haritası olarak kabul ederler.

O zaman şansa inanmayalım ve her şey kolay olsun da diyebilirsiniz. Hayır! Neden enerjisi bu kadar yüksek bir şeye inanmaktan vazgeçeceksiniz ki. Siz şansızlığa inanmayın.